ERP system do zarządzania przedsiębiorstwem. Coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie ERP, czyli elektronicznego systemu do zarządzania przedsiębiorstwem. Taki system opiera się na jednej, zbiorczej bazie danych, do której trafiają poszczególne e dokumenty oraz korespondencja firmowa. Jakie korzyści może odnotować firma, która zdecyduje się na wdrożenie systemu ERP?
ERP system, czym właściwie jest?
ERP to zintegrowany system informatyczny stworzony z myślą o szybkim i wygodnym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Składa się z licznych modułów obejmujących m.in. rejestrację korespondencji, elektroniczny obieg dokumentów, zarządzanie finansami. Dobry system ERP integruje wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa: finanse, logistykę, kadry i płace, sprzedaż, obsługę klienta, administrację, HR czy kontrolę magazynu. Podstawą jest ujednolicona baza danych, do której na bieżąco wprowadzane są nowe e dokumenty.
ERP system wpływający na wydajność przedsiębiorstwa.
Funkcjonalny system zarządzania przedsiębiorstwem pozwala kontrolować wszystkie obszary funkcjonowania firmy z jednego miejsca. Nowoczesne systemy są kompatybilne nie tylko z komputerowymi systemami operacyjnymi, ale również z tabletami i smartfonami, dzięki czemu, przedsiębiorca może zarządzać swoją firmą w dowolnym miejscu i czasie.
Doskonałym przykładem zastosowania ERP może być chociażby elektroniczny obieg dokumentów. Przychodząca korespondencja jest akceptowana, a następnie wprowadzana do systemu. Każdy edokument posiada odrębny numer identyfikacyjny, dzięki czemu, system jest uporządkowany i pozwala dotrzeć do konkretnego dokumentu błyskawicznie. Z poziomu systemu można dokonać akceptacji i dekretacji, co umożliwi zrealizowanie operacji gospodarczej wynikającej z dokumentu.
Jakie korzyści oferuje system zarządzania przedsiębiorstwem?
W ten sposób, przedsiębiorca otrzymuje pełną kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie. Możliwość zarządzania wszystkimi obszarami z jednego miejsca pozwala zaoszczędzić czas, a co za tym idzie, zminimalizować koszty. System jest także ogromnym udogodnieniem dla pracowników, którzy posiadają dostęp do obszarów nierozerwalnie związanych z ich zakresem kompetencji. W ten sposób, system ERP sprawdza się doskonale przy delegowaniu obowiązków i realizacji projektów.
Nowoczesny system zarządzania przedsiębiorstwem znacznie ogranicza liczbę błędów, które mogłyby narazić firmę na dodatkowe koszty. Oprogramowanie ERP coraz częściej skupia się na istotnym aspekcie profesjonalnej obsługi klienta, co wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku i nawiązywanie trwałych relacji z kontrahentami.
Integracja kilku systemów w jednym miejscu.
Współczesne firmy często korzystają z kilku systemów jednocześnie. Każdy program odpowiada za nieco inny obszar funkcjonowania firmy. Zarządzanie z kilku aplikacji niepotrzebnie zabierałoby dodatkowy czas oraz mogłoby wprowadzać zamęt. Dlatego nowoczesne systemy ERP można szybko i skutecznie zintegrować z innymi systemami zewnętrznymi. W ten sposób, przedsiębiorca otrzymuje jeden, kompletny i przejrzysty system do zarządzania przedsiębiorstwem.