Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK_V7 zastąpił deklaracje VAT 7 oraz VAT 7K, które zostały wycofane 1 października 2020 roku. Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich czynnych podatników VAT. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, zwłaszcza że Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7 dostarcza urzędom skarbowym wielu istotnych danych dotyczących przedsiębiorców.
Po co wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny – JPK_V7?
JPK V7 ma na celu uproszczenie sposobu rozliczania się przedsiębiorców. Przed jego wprowadzeniem konieczne było comiesięczne sporządzanie oraz dostarczanie do urzędu skarbowego pliku JPK VAT oraz dodatkowo wypełnienie odpowiedniej deklaracji – VAT-7 lub VAT-7K. Co więcej, takie wymogi obowiązywały bez względu na to, czy podatnik stosował rozliczenie kwartalne, czy miesięczne. Wprowadzenie JPK V7 to oszczędność czasu dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu nie muszą oni sporządzać dwóch rodzajów dokumentów.
Kolejnym ważnym celem, który osiągnięto, dzięki wprowadzeniu JPK-V7, jest usprawnienie pracy urzędów skarbowych. To bardzo ważny krok ku automatyzacji systemu związanego z dostarczaniem oraz weryfikacją dokumentów skarbowych.
Nowy Jednolity Plik Kontrolny – JPK_K7
Jednolity Plik Kontrolny – JPK_K7 dzielimy na dwie części – deklaracyjną oraz ewidencyjną. W części ewidencyjnej znajdują się dane, które do tej pory zawierał plik JPK VAT, a także dodatkowe informacje. Część deklaracyjna to nic innego, jak obowiązujące do tej pory deklaracje VAT 7 lub VAT 7K.
Podatnicy, którzy rozliczają się w okresach miesięcznych składają plik JPK V7M za poprzedni miesiąc do 25. dnia miesiąca bieżącego. W pliku znajduje się zarówno część ewidencyjna, jak i deklaracyjna. Podatnicy rozliczający się kwartalnie składają plik JPK V7K do 25 dnia miesiąca, który następuje po kwartale, za który jest składany plik. Dotyczy to części deklaracyjnej. W przypadku części ewidencyjnej JPK V7 składa się do 25. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, za który składany jest plik.
Oznaczenia grup towarowych w JPK V7
Istotną zmianą, jaką wprowadza Jednolity Plik Kontrolny JPK_V7, jest konieczność stosowania oznaczeń grup towarowych za pomocą określonych kodów. Obowiązek ten nie dotyczy wszystkich podatników, a jedynie tych, którzy zajmują się sprzedażą usług lub towarów oznaczonych w katalogu GTU. Grupy towarowe i usługi oznaczane są numerami od 1 do 13. Ich stosowanie jest niezbędne, aby w generowanych plikach JPK V7 znalazł się komplet danych.
Jak rozliczać się za pomocą JPK V7?
Najprostszym sposobem na rozliczenie się za pomocą nowego JPK V7 jest stosowanie odpowiedniego oprogramowania. Pełną obsługę w tym zakresie zapewniają m.in. systemy Comarch ERP, np. Optima, XT, XL, Altum czy Enterprise oraz firmy BPSC system Impuls EVO. Systemy te przygotowano w ten sposób, aby ich obsługa była intuicyjna. Rozwiązania w programie, są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa skarbowego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów księgowych można mieć pewność, że rozliczenia będą prawidłowe.