Kanban co to jest? Jak działa? W poszukiwaniu metod na usprawnienie procesów produkcyjnych w firmie i optymalizacji wydajności pracy, w latach 50. W wielu firmach przemysłowych wdrożono metodę kanban, której celem była wizualizacja przepływu informacji i zachowanie ciągłości produkcji. Obecnie tablice kanbanowe znane są już na całym świecie i wykorzystywane nie tylko w sektorze produkcyjnym, ale także w branży IT.
Kanban co to jest?
Twórcą metody kanban jest Taiichi Ohno, z koncernu Toyota Motor Corporation. Jej nazwa pochodzi od japońskich słów “kan” (widoczny) oraz “ban” (kartka papieru). Łącznie jednak wyrazy te stanowią określenie tabliczki informacyjnej lub szyldu. Nazwa metody znakomicie oddaje jej istotę, a same tablice kanbanowe znalazły zastosowanie w licznych zakładach produkcyjnych, sprzyjając lepszemu zarządzaniu procesami oraz sprawnej komunikacji pomiędzy pracownikami i działami.
Metoda kanban opiera się na prostym podziale czynności na trzy grupy:
- do zrobienia
- w trakcie
- wykonane
Podzielone na kolumny informacje przedstawiane są w sposób czytelny, na cyfrowej lub fizycznej tablicy. Poszczególne zadania migrują między kolumnami. Każda zmiana ich statusu zostaje wprowadzona na tablicę kanbanową, co ułatwia przepływ informacji w firmie i w dużym stopniu usprawnia proces produkcyjny. Metoda kanban ma sprawdzoną skuteczność i stosowana jest zarówno w dużych, jak i małych przedsiębiorstwach.
Korzyści z wprowadzenia metody.
Tablica kanbanowa to niezawodny sposób na wizualizację zadań i ewentualnych problemów, a także na zwiększenie elastyczności działań w firmie. Dzięki jej zastosowaniu można zapobiec opóźnieniom i wyeliminować nadprodukcję, co z kolei sprzyja ograniczeniu kosztów przedsiębiorstwa. W wyniku wdrożenia tablicy kanbanowej proces produkcyjny zostaje zautomatyzowany, a wszelkie działania w firmie przebiegają sprawniej.
Korzystając z metody kanban, osoby kontrolujące produkcję zyskują pewność, że wszystkie zadania realizowane są zgodnie z harmonogramem, a kompleksowy nadzór nad działaniami w firmie staje się łatwiejszy. To także doskonały miernik efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz wydajne narzędzie do analizy danych w organizacji.
Kanban – jak to działa?
Wygląd tablic kanbanowych ewoluował wraz z czasem. Początkowo stosowano karty wielokrotnego użytku, które krążyły w obiegu zamkniętym. Karty umieszczono na tablicy kanbanowej, w głównej części zakładu. Obecnie metoda opiera się głównie na zastosowaniu formularzy, które przekazywane są w firmie, zgodnie ze schematem. Sprawny obieg dokumentów oraz możliwość wizualizacji przebiegu pracy ułatwia zarządzanie przedsiębiorstwem.
Jeśli chcesz zautomatyzować procesy w swojej firmie i zyskać nad nimi jeszcze większą kontrolę, skorzystaj z systemu eDokumenty. Pozwoli Ci zwizualizować przepływ pracy w organizacji, zsynchronizować działania poszczególnych działów, a także usprawnić komunikację między nimi.
Aby dowiedzieć się więcej o eDokumentach lub wypróbować nowoczesną platformę do zarządzania w swojej firmie, skontaktuj się z nami. Firma Plansoft dostarczy Ci niezbędnych informacji, dotyczących automatyzacji procesów biznesowych i płynących z niej korzyści. Również udzieli wsparcia przy wdrażaniu nowych rozwiązań.